WARSZTATY
CEL
Teamy czÄ™sto wewnÄ™trznie ćwiczÄ… wspóÅ‚pracÄ™, taktykÄ™ i procedury. Niektórzy gracze szkolÄ… siÄ™ na kursach czy obozach, a później przekazujÄ… zdobytÄ… wiedzÄ™ kolegom z teamu. Ale problematycznym jest w trakcie takich wewnÄ™trznych szkoleÅ„ ćwiczyć wspóÅ‚pracÄ™ z innymi teamami. A to wÅ‚aÅ›nie umiejÄ™tność wspóÅ‚pracy, minimalizacja nieporozumieÅ„ i tzw. przyjaznego ognia (friendly fire) czÄ™sto decyduje o tym, która strona ostatecznie odniesie zwyciÄ™stwo w rozgrywce airsoftowej. Co wiÄ™cej, to wÅ‚aÅ›nie konflikty i niedomówienia siÅ‚ sprzymierzonych, zaraz po nieprzyznawaniu siÄ™ do trafieÅ„, sÄ… najczÄ™stszym powodem niezadowolenia z gry.
​
SCENARIUSZE
Warsztaty doskonalÄ… umiejÄ™tność wspóÅ‚pracy teamów airsoftowych podczas serii zróżnicowanych scenariuszy bojowych. Każdy scenariusz poprzedzony jest szczegóÅ‚owym briefingiem, a po nim nastÄ™puje debriefing, czyli omówienie przebiegu, problemów, rozwiÄ…zaÅ„ i bÅ‚Ä™dów.
​
PLANOWANIE
Niektóre scenariusze zakÅ‚adajÄ… stworzenie planu przez uczestników doskonalÄ…c umiejÄ™tność komunikacji i negocjacji na etapie przygotowania do zadania. Teamy majÄ… różne metody dziaÅ‚ania, a podczas warsztatów staramy siÄ™, aby te naturalne zachowania i predyspozycje wykorzystać z pożytkiem dla zadania.
​
WALKA
Teamy dzielÄ… siÄ™ na dwie strony, które pomiÄ™dzy scenariuszami siÄ™ rotujÄ…, dziÄ™ki czemu mogÄ… poznawać wiÄ™cej teamów w trakcie wspóÅ‚pracy, a dodatkowo strony nie sÄ… równe, np. w scenariuszach natarcia strona atakujÄ…ca ma przewagÄ™ liczebnÄ… nad obroÅ„cami.
​
START I KONIEC WARSZTATÓW
Warsztaty faktycznie zaczynajÄ… siÄ™ o 10 od wprowadzenia i po 15 minutach gramy. JeÅ›li siÄ™ spóźnisz, stracisz pierwszy scenariusz i wejdziesz dopiero na drugi. Możesz też przyjechać później, np. po obiedzie, ale daj znać wczeÅ›niej o takim zamiarze.
Możesz też skończyć przed 18, ale powiadom prowadzącego i swoją stronę.
Zajęcia są na tyle ciekawe, że nie będziesz się nudził. Ale nie każdy jest w stanie wytrzymać 8h gry i to jest zrozumiałe. Jeśli czujesz, że jesteś przemęczony i nie masz ochoty na więcej - nikt nie będzie miał żalu, jeśli sobie odpuścisz. To warsztaty w przyjaznej i wyrozumiałem atmosferze.
​
KTO PROWADZI
Nazywam siÄ™ Krzysiek StudziÅ„ski, znany w airsofcie jako Grey i w airsoft bawiÄ™ siÄ™ od 2006 roku. W przeszÅ‚oÅ›ci prowadziÅ‚em warsztaty i szkolenia stricte dla airsoftowców, w tym byÅ‚em wspóÅ‚autorem i wspóÅ‚organizatorem CAMP SNAFU (od Alpha do Echo).
​
NapisaÅ‚em w 2008 roku PodrÄ™cznik Taktyki ASG, wspóÅ‚pracowaÅ‚em z WMASG.pl przy tworzeniu treÅ›ci dydaktycznych, wraz z żonÄ… prowadziÅ‚em kanaÅ‚ na Youtube MiÄ™kkopowietrzni.
​
W airsofcie interesuje mnie taktyka i wspóÅ‚praca, wykonywanie zadaÅ„ przy narzuconych przez organizatora i przeciwnika warunkach. Zabawa w optymalizacjÄ™ i doskonalenie procedur. I dobra zabawa w sympatycznym towarzystwie.
​
Jestem czÅ‚onkiem teamu Åšnieżna Pantera (dawniej Snieżnyj Bars), który specjalizuje siÄ™ w agresywnych szturmach i walce nocnej.
PROGRAM ZAJĘĆ
09.30 Rejestracja
10.00 Rozpoczęcie
WytÅ‚umaczenie zasad gry i celu warsztatów.
Podział na strony do pierwszego scenariusza.
10.15 Rozegranie dwóch scenariuszy
z fazÄ… planowania, realizacji i podsumowania
13.30 Przerwa obiadowa
14.00 Kolejne scenariusze (od 3 do 8)
17.45 Podsumowanie
18.00 KONIEC
​
​
​
MIEJSCÓWKA
Warsztaty odbywajÄ… siÄ™ w lasach na póÅ‚nocny wschód od Warszawy, na póÅ‚noc od Okuniewa. Miejsce spotkania to parking w Ostrowiku.
SPOTKANIE
CZAS TRWANIA
10.00 - 18.00
ZASADY GRY
Pierwsze trafienie
Pierwsze trafienie w dowolnÄ… część ciaÅ‚a czyni CiÄ™ rannym i nie możesz walczyć. Wyjmij pomaraÅ„czowÄ… kamizelkÄ™. Możesz woÅ‚ać o pomoc. Możesz przesunąć siÄ™ o kilka metrów, np. za przeszkodÄ™.
Umieranie
Jeśli zostaniesz wyleczony i ponownie zostaniesz trafiony, umierasz czyli schodzisz z gry do końca scenariusza do wyznaczonej strefy.
Jeśli dostałeś po raz pierwszy, ale uznajesz, że Twoja pozycja jest zbyt wystawiona, albo nikt Ci nie przyjdzie z pomocą z jakiegoś powodu, możesz pojąć decyzję, że umierasz. Schodzisz z gry do końca scenariusza.
Radio
Każdy team powinien mieć przynajmniej jednen sprawny radiotelefon PMR czyli
nadający na częstotliwości UHF 406Mhz
Kamizelka
Musisz mieć kamizelkę pomarańczową. Jeśli zostaniesz trafiony w dowolną część ciała, wyjmujesz kamizelkę i nie możesz walczyć.
​
​
Limity mocy
Traktujemy siÄ™ jak przyjaciele. Nie strzelamy ze zbyt bliska w twarz.
Limity górne mocy replik:
1,7 dżula - ogień automatyczny z bliska
1,88 dżula - ogień automatyczny powyżej 5m
2,35 dżula - ogień pojedynczy
​
tabela limitów w przeliczeniu na FPS:
Ochrona
W rozgrywkach airsoftowych NIEZBĘDNA jest ochrona oczu. Przy czym w grę wchodzą tylko certyfikowane okulary i gogle. Nie są dopuszczane maski siatkowe.
​
Dodatkowo bardzo polecam stosować maskÄ™ siatkowÄ… na twarz. To bezpieczeÅ„stwo zarówno dla Twojej twarzy jak i zÄ™bów.
Leczenie
Każdy może leczyć. Podchodzisz do rannego (w kamizelce) i kÅ‚adziesz dwie rÄ™ce na nim. Obaj nie możecie walczyć. GÅ‚oÅ›no liczysz 100 sekund. JeÅ›li przeciwnik jest od ciebie o 5 metrów, musi wyraźnie sÅ‚yszeć, że liczysz. JeÅ›li przerwiesz, liczenie zaczynasz od nowa.
RPM
Wprowadzamy też limity rpm czyli szybkostrzelności
​
maksymalny RPM: 20 strz/sek
HPA
HPA sÄ… dopuszczone do gry. Zabronione jest modyfikowanie nastaw w trakcie warsztatów.